The page uses Browser Access Keys to help with keyboard navigation. Click to learn moreSkip to Navigation

Different browsers use different keystrokes to activate accesskey shortcuts. Please reference the following list to use access keys on your system.

Alt and the accesskey, for Internet Explorer on Windows
Shift and Alt and the accesskey, for Firefox on Windows
Shift and Esc and the accesskey, for Windows or Mac
Ctrl and the accesskey, for the following browsers on a Mac: Internet Explorer 5.2, Safari 1.2, Firefox, Mozilla, Netscape 6+.

We use the following access keys on our gateway

n Skip to Navigation
k Accesskeys description
h Help
    Utah State University
   
 
  Sep 23, 2017
 
 
    
2011-2012 General Catalog [ARCHIVED CATALOG Please see current catalog]

Administration



Utah State Board of Regents

Terms expire in the years listed.

Jed H. Pitcher (Chair) Salt Lake City 2015
Bonnie Jean Beesley (Vice Chair) Salt Lake City 2015
Jerry C. Atkin Provo 2011
Brent L. Brown Provo 2011
Rosanita Cespedes Salt Lake City 2011
France A. Davis Salt Lake City 2011
Katharine B. Garff Bountiful 2015
Greg W. Haws Hooper no set term
Meghan Holbrook Salt Lake City 2009
David J. Jordan Bountiful 2009
Nolan E. Karras Roy 2011
Robert S. Marquardt Salt Lake City 2013
Anthony W. Morgan Salt Lake City 2013
Carol Murphy Midway no set term
William H. Prows Layton no set term
Marlon O. Snow Orem 2013
Teresa L. Theurer Logan 2013
John H. Zenger Midway 2011
William A. Sederburg,
     Commissioner of Higher Education
Salt Lake City  

USU Board of Trustees

Ronald W. Jibson (Chair) North Salt Lake City 2013
Scott R. Watterson (Vice Chair) Logan 2015
Jody Burnett Salt Lake City 2013
David P. Cook Farmington 2011
Robert L. Foley Vernal 2013
Douglas S. Foxley Salt Lake City 2013
Susan D. Johnson Huntsville 2013
Erik Mikkelson Logan 2012
Suzanne Pierce-Moore Park City 2015
Richard L. Shipley Farmington 2011
Sydney M. Peterson (Secretary) Logan  

University Administrative Officers

President Stan L. Albrecht
Chief of Staff Sydney M. Peterson
General Counsel Craig J. Simper
Special Assistant to the President F. Ross Peterson
Executive Vice President and Provost Raymond T. Coward
  Assistant Provost Michelle B. Larson
  Vice Provost Laurens H. “Larry” Smith, Jr.
  Vice Provost for Regional Campuses and Distance Education Ronda R. Menlove
  Associate Vice Provost and Executive Director, Regional Campuses and Distance Education Robert W. Wagner
  Vice Provost for International Education, Office of Global Engagement Mary S. Hubbard
Vice President for Business and Finance David T. Cowley
  Associate Vice President for Auxiliary Services Dwight E. Davis
  Associate Vice President for Facilities Darrell E. Hart
  Controller Rick G. Allen
  Vice President for Commercialization and Regional Development Robert T. Behunin
Vice President for Research (combining with Graduate Studies) Mark R. McLellan
  Associate Vice President Jeffery R. Broadbent
  Associate Vice President TBD
  Associate Vice President for International Research DeeVon Bailey
Vice President for Student Services James D. Morales
  Associate Vice President Eric R. Olsen
  Assistant Vice President John D. Mortensen
Chief Operating Officer for University Advancement Annette Herman Harder
  Associate Vice President David Driggs
  Associate Vice President Joan Scheffke
Vice President for Extension and Agriculture Noelle E. Cockett
  Associate Vice President for Extension Charles W. Gay
  Associate Vice President for Extension Charles E. Carpenter
Information Technology Services, Chief Information Officer and Associate Vice President Eric S. Hawley
Executive Director of Public Relations and Marketing John W. DeVilbiss
Director of Athletics S. Scott Barnes
Director of Government Relations Neil Abercrombie
Assistant Attorney General Robert D. Barclay

Deans of Academic Units

Agriculture

Dean Noelle E. Cockett
  Associate Dean, Academic Programs Janet B. Anderson

Arts, Caine College of the

Dean Craig D. Jessop
  Sr Associate Dean Nicholas Morrison
  Associate Dean Christopher Terry

Business, Jon M. Huntsman School of

Dean Douglas D. Anderson
  Executive Dean and Chief Administrative Officer Kenneth C. Snyder
  Vice Dean and Chief Academic Officer Christopher Fawson
  Associate Dean Jeffrey Doyle
  Counselor to the Dean Clifford R. Skousen

Education and Human Services, Emma Eccles Jones College of

Dean Beth E. Foley
  Associate Dean, Education Extension Michael K. Freeman
  Associate Dean, Teacher Education, Graduation, and Educator Licensing Francine Fukui Johnson
  Associate Dean, Research James T. Dorward
  Associate Dean, School of Teacher Education and Leadership Martha T. Dever

Engineering

Dean H. Scott Hinton
  Associate Dean Wynn R. Walker
  Associate Dean Christine E. Hailey
  Associate Dean Jagath J. Kaluarachchi

Graduate Studies (combining with Vice President of Research)

Dean Mark R. McLellan
  Associate Dean Shelley L. Knudsen Lindauer
  Associate Dean Steven V. Beck

Humanities and Social Sciences

Dean John C. Allen
  Associate Dean Patricia Gantt
  Associate Dean Charles Huenemann
  Associate Dean Patricia Lambert

Libraries

Dean Richard W. Clement
  Associate Dean for Public Services John A. Elsweiler, Jr.
  Associate Dean for Technical Services Betty Rozum
  Associate Dean for Special Collections and Archives Bradford R. Cole

Natural Resources

Dean Nat B. Frazer
  Associate Dean Nancy O. Mesner

Science

Dean James A. MacMahon
  Associate Dean Richard J. Mueller
  Associate Dean Lisa M. Berreau

Heads of Academic Departments and Programs

Accountancy, School of Larry M. Walther
Aerospace Studies Lt. Col. Robert E. Herndon, Jr.
Agricultural Systems Technology and Education Bruce E. Miller
Animal, Dairy and Veterinary Sciences Kenneth L. White
Applied Economics Paul M. Jakus
Applied Sciences, Technology and Education Bruce E. Miller
Art Laura Gelsand
Biological Engineering Ronald C. Sims
Biology A. Savitzky
Chemistry and Biochemistry Alvan C. Hengge
Civil and Environmental Engineering William J. Rahmeyer
Communicative Disorders and Deaf Education Kim Corbin-Lewis
Computer Science Donald H. Cooley
Economics and Finance Tyler J. Bowles
Electrical and Computer Engineering Todd K. Moon
Engineering and Technology Education Kurt Becker
English Jeannie B. Thomas
Environment and Society Mark W. Brunson
Family, Consumer, and Human Development Scot M. Allgood
Geology W. David Liddell
Health, Physical Education and Recreation Dennis Dolny
History Norman L. Jones
Honors Program Christie L. Fox
Instructional Technology and Learning Sciences Mimi Recker
Intensive English Language Institute Ann E. Roemer
Journalism and Communication Edward C. Pease
Landscape Architecture and Environmental Planning Sean Michael
Languages, Philosophy, and Speech Communication Bradford ‘J’ Hall
Management James Davis
Management Information Systems John D. Johnson
Mathematics and Statistics D. Richard Cutler
Mechanical and Aerospace Engineering Byard D. Wood
Military Science Matthew Badell
Music James Michael Bankhead
Nursing Program (with Weber State University) Jonny Kelly
Nutrition, Dietetics, and Food Sciences Charles E. Carpenter
Physics Jan J. Sojka
Plants, Soils, and Climate Teryl R. Roper
Political Science Michael Lyons
Psychology Gretchen G. Peacock
Sociology, Social Work and Anthropology Leon Anderson
Special Education and Rehabilitation Benjamin Lignugaris/Kraft
Teacher Education and Leadership, School of Martha T. Dever
Theatre Arts Kenneth Risch
Watershed Sciences Chris Luecke
Wildland Resources Johan du Toit

Student Services Units

Academic Resource Center Carol A. Rosenthal
Access and Diversity Center Michelle R. Bogdan
Admissions Jennifer A. Twiss
Campus Recreation Kevin J. Kobe
Career Services Donna E. Crow
Counseling and Psychological Services David W. Bush
Disability Resource Center Diane C. Baum
Financial Aid Steven J. Sharp
New Student Orientation Lisa Hancock
Registrar’s Office John D. Mortensen
Retention and Student Success Noelle A. Call
Scheduling, Taggart Student Center Suzann R. Miller
Statesman (student newspaper) Jay C. Wamsley
Student Conduct Eric R. Olsen
Student Health and Wellness Center James W. Davis
Student Involvement and Leadership Center Linda Zimmermen
Student Support Services Nazih T. Al-Rashid
Taggart Student Center Eric R. Olsen
Testing Services (Career Services) Eric W. Jensen
University Advising Stephanie W. Hamblin
University Conservation Corps (UCC) Sean Damitz

Other Areas of Service

Affirmative Action/Equal Opportunity Office David L. Ottley
Alumni Relations Patricia A. Halaufia
Bookstore David Parkinson
Budget and Planning Office Whitney J. Pugh
Cashiers Office Brent D. Sorenson
Computer Labs (Information Technology Student Technology Services) Gary D. Egbert
Controllers Office Rick G. Allen
Dining Services Alan J. Andersen
Faculty Assistance Center for Teaching (FACT) Robert Wagner
Housing Services Steven C. Jenson
Human Resources BrandE Faupell
Information Technology Service Desk (Help Desk) Stephen Funk
Innovation Campus Ned M. Weinshenker
International Students and Scholars Jeannie Pacheco
Parking and Transportation Services James Nye
Police (University) Steven J. Mecham
Publication Design and Production Dale P. Smith
Purchasing Services Eugene D.Higham
Space Dynamics Laboratory Niel Holt
Study Abroad Program Kay W. Forsyth
Ticket Office Stephanie Plueard
University Inn Leila M. Neilson
University Press and Scholarly Publications Michael Spooner
Writing Center Star Coulbrooke