Aug 23, 2019  
2014-2015 General Catalog (Spring, Summer 2015) 
    
2014-2015 General Catalog (Spring, Summer 2015) [ARCHIVED CATALOG Please see current catalog]

Administration



Utah State Board of Regents

Terms expire in the years listed.

Daniel W. Campbell (Chair) Provo 2015
France A. Davis Salt Lake City  
Jesselie Barlow Anderson Salt Lake City  
Nina R, Barnes Cedar City 2018
Bonnie Jean Beesley Salt Lake City  
Keith Buswell Ogden 2017
Leslie Castle (non-voting) Salt Lake City 2019
Wilford Clyde Springville 2017
James T Evans (non-voting) Orem 2017
Brady Harris (non-voting, Student Regent) Farmington  
Marlin K. Jensen Huntsville 2018
Robert S. Marquardt Salt Lake City 2014
Erik Mikkelsen Logan 2014
Jed H. Pitcher Salt Lake City 2014
Robert W. Prince St. George 2017
Harris H. Simmons Salt Lake City 2018
Mark Stoddard Nephi 2017
Teresa L. Theurer Logan 2014
Joyce Valdez Salt Lake City  
John H. Zenger Midway  
David L. Buhler,
     Commissioner of Higher Education
Salt Lake City  

USU Board of Trustees

Ronald W. Jibson (Chair) North Salt Lake City 2017
Scott R. Watterson (Vice Chair) Logan 2015
Jody K. Burnett Salt Lake City 2017
Douglas K. Fiefia Logan 2014
Linda Clark Gillmor   2017
Mark K. Holland N. Salt Lake City 2015
Susan D. Johnson Huntsville 2017
J. Scott Nixon Salt Lake City 2015
Stephen F. Noel   2015
Frank Peczuh, Jr. Price 2014
Suzanne Pierce-Moore Park City 2015
Sydney M. Peterson (Secretary) Logan  

University Administrative Officers

President Stan L. Albrecht
Chief of Staff Sydney M. Peterson
General Counsel Craig J. Simper
Executive Vice President and Provost Noelle E. Cockett
  Executive Senior Vice Provost Laurens H. "Larry" Smith, Jr.
  Executive Vice Provost and Dean of Acadmic and Instructional Services Robert W. Wagner
  Vice Provost Janet Anderson
  Vice Provost Janis Boettinger
  Vice Provost,  Office of Global Engagement, Interim Janis Boettinger
Vice President for Business and Finance David T. Cowley
  Associate Vice President for Auxiliary Services Dwight E. Davis
  Associate Vice President for Facilities Charles Darnell
  Controller Dan Christensen
Vice President for University Advancement and Commercialization Robert T. Behunin
Vice President for Research and Dean of School of the Graduate Studies Mark R. McLellan
  Associate Vice President and Associate Dean Office of Research and Graduate Studies Jeffery R. Broadbent
  Associate Vice President and Associate Dean Office of Research and Graduate Studies Scott Bates
  Associate Vice President  and Associate Dean Office of Research and Graduate Studies Richard Inouye
Vice President for Student Services James D. Morales
  Associate Vice President Eric R. Olsen
  Assistant Vice President for Enrollment Services and Retention John D. Mortensen
  Assistant Vice President for Student Engagement and Diversity Marvin Roberts
Vice President for Extension and Agriculture Kenneth L. White
  Associate Vice President for Extension Brian Higginbotham
Information Technology Services, Chief Information Officer and Associate Vice President Eric S. Hawley
Executive Director of Public Relations and Marketing Tim Vitale
Vice President and Director of Athletics S. Scott Barnes
Director of Government Relations Neil Abercrombie
Assistant Attorney General Robert D. Barclay

Deans of Academic Units

Agriculture and Applied Sciences

Dean Kenneth L. White
  Associate Dean, Academic Programs Brian K. Warnick
  Associate Dean, Research DeeVon Bailey

Arts, Caine College of the

Dean Craig D. Jessop
  Sr Associate Dean Nicholas E. Morrison
  Associate Dean Christopher T. Terry

Business, Jon M. Huntsman School of

Dean Douglas D. Anderson
  Executive Dean and Chief Administrative Officer Kenneth C. Snyder
  Assistant Dean Dave Patel
  Associate Dean Frank Caliendo

Education and Human Services, Emma Eccles Jones College of

Dean Beth E. Foley
  Associate Dean, Teacher Education, Graduation, and Educator Licensing Francine Fukui Johnson
  Associate Dean, Research Jamison Fargo
  Associate Dean, School of Graduate Studies Shelley K. Lindauer
  Associate Dean, Clinical Services and Community Outreach Jared Schultz

Engineering

Dean Christine E. Hailey
  Associate Dean V. Dean  Adams
  Associate Dean Jagath J. Kaluarachchi

Graduate Studies

Dean Mark R. McLellan
  Associate Dean Scott C. Bates
  Associate Dean Jeff R. Broadbent
  Associate Dean Richard S. Inouye

Humanities and Social Sciences

Dean John C. Allen
  Associate Dean Dawn Kirby
  Associate Dean Patricia Lambert

Libraries

Dean, Interim Bradford R. Cole
  Associate Dean for Public Services John A. Elsweiler, Jr.
  Associate Dean for Technical Services, Interim Jennifer R. Duncan
  Associate Dean for Special Collections and Archives Bradford R. Cole

Natural Resources

Dean Chris Luecke
  Associate Dean Karen Mock

Science

Dean, Interim Lisa Berreau
  Associate Dean Richard J. Mueller
  Associate Dean Lisa M. Berreau

Heads of Academic Departments and Programs

 

Accountancy, School of Larry M. Walther
Animal, Dairy and Veterinary Sciences Dirk K. Vanderwall
Applied Economics Dillon Feuz
Applied Sciences, Technology and Education Bruce E. Miller
Art and Design Laura Gelfand
Biological Engineering Ronald C. Sims
Biology Alan Savitzky
Chemistry and Biochemistry Alvan C. Hengge
Civil and Environmental Engineering Craig Adams
Communicative Disorders and Deaf Education Kim Corbin-Lewis
Computer Science Daniel Watson
Economics and Finance Tyler J. Bowles
Electrical and Computer Engineering Todd K. Moon
Engineering Education V. Dean Adams
English Jeannie B. Thomas
Environment and Society Christopher L. Lant
Family, Consumer, and Human Development Scot M. Allgood
Geology W. David Liddell
Health, Physical Education and Recreation Dennis Dolny
History Tammy Proctor
Honors Program Kristine Miller
Instructional Technology and Learning Sciences Mimi Recker
Intensive English Language Institute Ann E. Roemer
Journalism and Communication Thomas Terry
Landscape Architecture and Environmental Planning Sean Michael
Languages, Philosophy, and Communication Studies Bradford J. Hall
Management James Davis
Management Information Systems David H. Olsen
Mathematics and Statistics D. Richard Cutler
Mechanical and Aerospace Engineering Robert Spall
Music James Michael Bankhead
Nursing and Health Professions Travis R. Peterson
Nutrition, Dietetics, and Food Sciences Charles E. Carpenter
Physics Jan J. Sojka
Plants, Soils, and Climate Paul G. Johnson
Political Science Anthony A. Peacock
Psychology Gretchen G. Peacock
Sociology, Social Work and Anthropology Leon Anderson
Special Education and Rehabilitation Benjamin Lignugaris/Kraft
Teacher Education and Leadership Mary Roe
Theatre Arts Kenneth Risch
Watershed Sciences Peter Wilcock
Wildland Resources Michael R. Kuhns

Student Services Units

Academic Resource Center Dennis M. Kohler
Access and Diversity Center Michelle Bogdan Holt
Admissions Katie Nielsen
Campus Recreation Kevin J. Kobe
Career Services Donna E. Crow
Center for Civic Engagement and Service-Learning Sean Damitz
Counseling and Psychological Services David W. Bush
Disability Resource Center David  Pruden
Financial Aid Patti Kohler
Registrar's Office A. Roland Squire
Scheduling, Taggart Student Center Suzann R. Miller
Statesman (student newspaper) Nathan Laursen
Student Conduct Krystin Deschamps
Student Health and Wellness Center James W. Davis
Student Involvement and Leadership Center Linda Zimmermen
Student Orientation and Transition Services Lisa Hancock
Student Support Services Nazih T. Al-Rashid
Taggart Student Center Eric R. Olsen
Testing Services (Career Services) Eric W. Jensen
University Advising Stephanie W. Hamblin

Other Areas of Service

Affirmative Action/Equal Opportunity Office Stacy Louck Sturgeon
Alumni Relations David Clark
Budget and Planning Office Whitney J. Pugh
Bursar Office Brent D. Sorenson
Campus Store (Bookstore) David Hansen
Center for Innovative Design and Instruction (CIDI) John Louviere
Computer Labs (Information Technology Student Technology Services) Gary D. Egbert
Controllers Office Dan Christensen
Dining Services Alan J. Andersen
Fire Marshal (University) Steve Bell
Housing Services Steven C. Jenson
Human Resources BrandE Faupell
Information Technology Service Desk (Help Desk) Stephen Funk
Parking and Transportation Services James Nye
Police (University) Steven J. Mecham
Publication Design and Production Dale P. Smith
Purchasing Services Jeffrey Crosbie
Space Dynamics Laboratory Niel Holt
Study Abroad Program Kay W. Forsyth
Ticket Office Zack Hewlett
University Inn Leila M. Neilson
University Press and Scholarly Publications Michael Spooner
Writing Center Star Coulbrooke